Loading...

Filtruj produkty

Cena

Cena

 • 22,00 zł - 62,00 zł

Długość

Długość

Udźwig

Udźwig

Liny holownicze

Liczba produktów w ofercie: 7

Pokazano 1-7 z 7 pozycji

Aktywne filtry

Liny holownicza w praktyce

Liny holownicze pełnią bardzo ważną rolę w ekwipunku każdego doświadczonego kierowcy. W przypadku niespodziewanych sytuacji umożliwiają odholowanie samochodu, a także potrafią oszczędzić wiele kosztów (przeznaczonych na zamówienie lawety), czasu i nerwów. Wybór i zakup odpowiedniej linki nie jest jednak prosty, ponieważ na rynku znajduje się wiele rodzajów lin i linek. 

 

Rodzaje linek

Poniżej przedstawiamy cztery najczęściej używane rodzaje linek holowniczych. Ze względu na materiały, z jakich zostały wykonane mają one inne zastosowanie i poza nim mogą spowodować więcej szkód, niż pożytku. Najczęściej używane liny holownicze to:

 • linki elastyczne - bardzo użyteczne w przypadku towarów o dużej wadze. Przy rozciąganiu zwiększa swoją długość nawet o kilkanaście centymetrów, jednocześnie zachowuje swoje parametry. Daje to zabezpieczenie przed nagłymi szarpnięciami (jak np. podczas holowania auta).
 • linki stalowe - ich sztywność pozwala na utrzymanie nawet bardzo dużych przeciążeń. Sprawdza się dobrze przy holowaniu większych gabarytowo pojazdów jak np. ciężarówki. Ma to jednak swój minus w postaci sporej ilości miejsca, jakie linka zajmuje nawet złożona. Używanie takiej linki wymaga też ochrony dla rąk. W tym celu mogą przydać się rękawice.
 • linki plecione - to jeden z najpopularniejszych rodzajów lin holowniczych, dostępny do nabycia nawet na stacji benzynowej. Jest wykonany ze skręconych włókien polipropylenowych i nie jest drogi. Ma to jednak swoje uzasadnienie w postaci niewielkiej trwałości i wytrzymałości na obciążenia, w porównaniu do innych typów linek. Uwaga! Przemoczone linki plecione tracą swoje właściwości!
 • linki kinetyczne - doskonale sprawdzają się do holowania pojazdów terenowych. Ze względu na dużą wytrzymałość oraz możliwość uszkodzenia jezdni, nie poleca się stosowania ich do samochodów osobowych na powierzchni asfaltowej. Niektóre liny kinetyczne mają uciąg sięgający nawet parudziesięciu ton. Oprócz wysokiej ceny takiego produktu, minusem są też jego spore gabaryty (ok. 10 kilogramów). 

 

Bardzo istotnym parametrem jest również wytrzymałość liny holowniczej. Można zakwalifikować je do jednej z trzech kategorii:

 • użyteczne do pojazdów osobowych o wadze nie większej niż 1500 kg. Udźwig linki to maksymalnie 3 tony
 • przeznaczone do pojazdów osobowych o większych gabarytach tj. 1500-200kg. Uciąg linki wynosi wtedy od 3 do 5 ton)
 • przeznaczone dla aut dostawczych o uciągu powyżej 5 ton 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze liny holowniczej?

Założenie samej liny holowniczej nie jest wielkim problemem, aczkolwiek nierzadko jej błędne użycie może skutkować mandatem, ponieważ zgodnie z przepisami należy:

 • zachować prędkość podczas holowania do 30km/h (60km/h poza nim) w terenie zabudowanym
 • mieć włączone światła mijania (w obu pojazdach)
 • umieścić trójkąt ostrzegawczy w tyłu pojazdu holowanego (będzie to po jego lewej stronie)
 • nie wolno w trakcie holowania używać świateł awaryjnych
 • nie wolno dokonywać holowania pojazdów z niedziałającym prawidłowo układem kierowania i/lub hamowania oraz na autostradzie
 • gdy nie jest sprawny jeden z hamulców, wtedy używamy koniecznie holu sztywnego

Ponadto jej długość nie może być zbyt krótka, ponieważ grozi to zerwaniem i utratą ciągłości. Sklep internetowy MOTO FENEK posiada na stanie wiele różnych rodzajów linek holowniczych. Poniżej parę przykładów: