Loading...

Trójkąty ostrzegawcze

Aktywne filtry

Trójkąt ostrzegawczy - dlaczego opłaca się go kupić?

Trójkąt ostrzegawczy został stworzony po to, aby w sytuacji wypadku na drodze i innych nieprzewidzianych sytuacji poinformować z wyprzedzeniem o tym innych kierowców. Podobną rolę, tyle, że dla poprawienia widoczności innych osób pełni kamizelka odblaskowa. Zakup trójkąta ostrzegawczego, który jest wykonany z dobrych materiałów jest jednorazowym wydatkiem na lata. Nie warto na tym zakupie oszczędzać. Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, aby trójkąt był łatwy do rozłożenia i złożenia w razie potrzeby szybkiego użycia. Dodatkową ochronę przedmiotowi może zapewnić sztywne opakowanie, które uniemożliwi jego przemieszczanie się w bagażniku.

 

Kiedy użyć trójkąta ostrzegawczego i w jaki sposób go ustawić?

Jako kierowcy musimy mieć w samochodzie trójkąt ostrzegawczy z homologacją. Nie będziemy z niego korzystać bardzo często, ale w razie konieczności nie będzie czasu, aby myśleć nad jego odpowiednim ustawieniem. Kiedy i jak odpowiednio użyć trójkąta ostrzegawczego, aby nie dostać niepotrzebnej kary w postaci mandatu?

Używamy go w przypadku uszkodzenia lub wypadku na:

  • autostradzie lub drodze ekspresowej – w każdym przypadku;
  • pozostałych drogach twardych;
  • poza obszarem zabudowanym – jeśli postój samochodu odbywa się na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości;
  • na obszarze zabudowanym – jeśli pojazd znajduje się w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione

Ponadto taki postój pojazdu sygnalizujemy poprzez:

  • włącznie świateł awaryjnych (lub w przypadku ich braku włącznie świateł pozycyjnych) oraz umieszczenie trójkąta odblaskowego w odległości 100m za pojazdem. Zostaje on umieszczony na jezdni, lub poboczu (w zależności od miejsca unieruchomionego pojazdu). Jeżeli znajduje się na autostradzie lub drodze ekspresowej. 
  • w odległości 30-50 metrów oraz z użyciem świateł awaryjnych (lub pozycyjnych, gdy nie ma tych pierwszych). Gdy pojazd znajduje się poza obszarem zabudowanym. 
  • umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego na pojeździe (nie wyżej niż na 1 metr), lub za pojazdem, jeżeli sytuacja ma miejsce na obszarze zabudowanym. 

Źródło: artykuł 50. ustawy Prawo o ruchu drogowym, “Obowiązek sygnalizowania postoju pojazdu lub przyczepy”

 

Kiedy możemy schować trójkąt ostrzegawczy?

We wszystkich przypadkach sygnalizację musimy prowadzić nieustannie, aż do momentu zakończenia całej sytuacji na drodze. Zadbajmy również o odpowiednie ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Dla przykładu, jeżeli wypadek zdarzył się za zakrętem, to najlepiej ustawić go przed nim. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych, trzeba szczególnie zadbać o widoczność trójkąta samochodowego. Zasadniczo im większa prędkość jest dozwolona na danej trasie, tym z większej odległości powinien być widoczny trójkąt ostrzegawczy. Nie można również zapomnieć, że pojazdy takie jak kombajny, czy też ciągniki muszą mieć cały czas podczas działania przymocowany trójkąt ostrzegawczy w tylnej części podwozia.

MOTO FENEK oferuje trójkąty ostrzegawcze o wysokiej jakości: https://motofenek.pl/trojkat-ostrzegawczy-e27.html