Loading...

Kable rozruchowe

Liczba produktów w ofercie: 13

Pokazano 1-13 z 13 pozycji

Aktywne filtry

Do czego służą kable rozruchowe?

Gdy w aucie z jakiejś przyczyny zgaśnie silnik lub nie możemy uruchomić pojazdu po postoju - kable rozruchowe będą niezbędnym elementem wyposażenia pojazdu! W skład kabli rozruchowych wchodzą dwa przewody: o wartości ujemnej (-) i dodatniej (+). Zakończone są one zaciskami. Służą do podpięcia się do działającego akumulatora w włączonym samochodzie, aby za pomocą impulsu elektrycznego przywrócić zasilanie w pojeździe. Zastosowanie takiego urządzenia jest względnie tanie, a przede wszystkim szybkie. Nie dziwi zatem fakt, iż wielu kierowców posiada w swoim ekwipunku takowe kable.

 

Klasyfikacja kabli rozruchowych

Kable rozruchowe można sklasyfikować ze względu na kilka kryteriów:

  • długość kabli - większa długość pozwala na wygodniejsze użytkowanie i dotarcie do bardziej oddalonych od siebie akumulatorów bądź rozruszników. Skutkuje to jednak większymi oporami w przewodzeniu prądu. Zazwyczaj kable rozruchowe mają długość rzędu paru metrów (2,5-4 metry dla aut osobowych i do około 6m w przypadku większych gabarytowo pojazdów).
  • przekrój kabla - zasadniczo wraz ze wzrostem przekroju rośnie jego zdolność w przewodzeniu prądu. Dla pojazdów osobowych z reguły wystarczy 15-25mm2, a w pojazdach ciężarowych sprawdzi się najlepiej 35mm2 i więcej.
  • rozwarcie zacisków - w zależności od przeznaczenia pojazdu i wielkości klem.
  • materiał z jakiego jest wytworzony kabel - te o 100% składzie miedzi są o dużo lepsze w przewodzeniu prądu, niż ich odpowiedniki z tylko niektórymi elementami miedzianymi.
  • maksymalną wartość prądu, jaki może przewodzić - jest ona wypadkową wyżej wymienionych czynników i waha się zazwyczaj w przedziale 600-1500A, zgodnie z wielkością pojazdu i planowanym czasem użycia. I tak do około 400A napięcie przyda się zasadniczo w awaryjnych sytuacjach, między 600A, a 900A sprawdzą się najlepiej dla pojazdów osobowych, a dla największych pojazdów należy użyć już kabli o wartości 1500A i więcej. Wybranie kabli rozruchowych mogących przenieść zbyt małe natężenie może w skrajnych przypadkach spowodować po prostu ich stopienie. 

MOTO FENEK oferuje kable rozruchowe o następujących parametrach:

  • 2,5/3/4/4,5/6 - metrów długości
  • 10/16/25/35 - mm2 przekroju
  • warianty kabli rozruchowych z miedzianymi elementami, jak i w 100% wykonane z miedzi
  • 200/300/400/600/900 limitu wartości prądu

 

Krótka instrukcja obsługi kabli rozruchowych

Gdy mamy już dobraną parę kabli rozruchowych, to najpierw podłączamy dodatnie (+) klemy akumulatorów używając do tego czerwonego kabla (najpierw dla dawcy, a potem odbiorcy), a dopiero potem ujemne (-) poprzez czarny kabel (taka kolejność zminimalizuje ryzyko niepożądanego spięcia). 

Uwaga - dokonujemy tych podłączeń przy włączonych silnikach, aby oszczędzić baterie akumulatora samochodu dawcy. Jeszcze większa oszczędność będzie w przypadku zbliżonych parametrów akumulatorów. Wypinamy kable w kolejności odwrotnej, niż przy wpinaniu (czyli najpierw czarny, a potem czerwony). Jeżeli parokrotna próba uruchomienia silnika się nie powiedzie, to może to być spowodowane inną usterką niż niedziałający akumulator. Rozładowany akumulator potrzebuje paru minut pracy silnika, aby ponownie się uruchomić. Gdy jeden z samochodów posiada dużo elementów z elektroniką, to trzeba uważać i mieć szczególnie na uwadze, aby wszelkie parametry były jak najlepiej dobrane. Dlatego też wykonanie takiej czynności jak użycie kabli rozruchowych, powinno być wykonane przez osoby znające temat. W przeciwnym wypadku bezpieczniej będzie, gdy zadzwonimy po fachową pomoc. 

 

Kable rozruchowe - podsumowanie

Dlaczego warto wybrać kable rozruchowe z naszego sklepu? Ponieważ oferujemy zróżnicowane (w tym o wysokiej jakości) produkty w bardzo przystępnej cenie. Staramy się też słuchać Państwa rad i rozszerzać nasz asortyment. 

Poniżej przykładowe kable rozruchowe dostępne w naszym sklepie internetowym MOTO FENEK:

LINK: https://motofenek.pl/kable-rozruchowe-3m-16mm2-100-miedz-tuvgs.html

LINK: https://motofenek.pl/kable-rozruchowe-4m-5mm-400a.html