Loading...

Prostowniki samochodowe

Liczba produktów w ofercie: 8

Pokazano 1-8 z 8 pozycji

Aktywne filtry

Prostowniki samochodowe: komu mogą się przydać?

Prostowniki samochodowe stosuje się w przypadku, gdy potrzebujemy naładować akumulator lub chcemy zbadać natężenie prądu. Zawiera on w sobie zestaw elementów elektronicznych, których zadaniem jest zmiana napięcia przemiennego w napięcie jednego znaków. To z kolei może zostać później ponownie zmienione, tym razem w napięcie stałe. Prostowniki samochodowe charakteryzują się kompaktową obudową, a także mocnym uchwytem transportowym. 

 

Specyfikacja prostowników

Takie urządzenia jak prostowniki samochodowe różnią się znacząco, w zależności od modelu. Dlatego przed zakupem koniecznym jest zebranie odpowiednich informacji, aby nie wyrządzić swojemu autu szkód. 

Dane techniczne zawierają się w następujących parametrach:

 • Napięcie zasilania [V]: (mierzone w Woltach) zazwyczaj mieści się w przedziale 10-15V 
 • Częstotliwość: 50kHz (mierzona w kHz
 • Moc ładowania: 90 W (mierzona w Watach)
 • Napięcie wyjściowe: 6/12V (mierzona w Voltach)
 • Prąd wyjściowy: 4,5/4,5 A (mierzony w Amperach)
 • Pojemność minimalna akumulatora: 12 Ah (mierzona w Amperogodzinach)
 • Pojemność maksymalna akumulatora: 100 Ah (mierzona w Amperogodzinach)
 • Zabezpieczenie prądowe:3 A (mierzone w Amperach)

 

W sklepie posiadamy głównie dwie wersje prostowników samochodowych o napięciu 6V, lub 12V. 

Wersja 6V charakteryzuje się identyfikacją napięcia między 2V, a 7,4 V. Dla wersji 12V ten sam wskaźnik wskazuje wartości w przedziale: 8V - 14,5V. Pracują one w temperaturze od -30, do +50 C. Pozwalają użyć ładowania w aż jednym z 8 programów (w zależności od potrzeb może to być najszybszy lub najbardziej kompleksowy). 

Prostownik samochodowy jest względnie kompaktowy, jego waga nie przekracza kilograma (zazwyczaj oscyluje w granicach 850-900 gramów). Długość przewodów oscyluje w granicach 1,2-1,3 metra.

 

Jak przebiega proces ładowania prostowników samochodowych? (w 8 krokach wg technologii MCU):

 1. Diagnoza - rozpoznanie w jakim stanie jest akumulator (tzn. przykładowo w jakim stopniu wyrażonym w % jest w stanie się wypełnić).
 2. Odsiarczanie - polega na usunięciu siarki z wnętrza akumulatora, dzięki przepływowi prądu o niskim napięciu i wysokim natężeniu.
 3. Analiza - po tym kroku wiemy, czy dany akumulator jest zepsuty i czy można go w ogóle załadować w prawidłowy sposób.
 4. Miękki start - przy prawidłowo działającym akumulatorze, najpierw ostrożnie doładowujemy go prądem o niskim natężeniu (do 15%).
 5. Ładowanie zasadnicze - kluczowa faza ładowania. Tutaj używamy stałego prądu o maksymalnie możliwym natężeniu. Proces trwa do napełnienia akumulatora w 4/5.
 6. Ładowanie końcowe - ładowanie finalnych 20% akumulatora prądem o sukcesywnie zmniejszonym napięciu (ale nie zmieniającym się natężeniu!).
 7. Analiza po ładowaniu - aby sprawdzić, czy akumulator faktycznie działa prawidłowo przy pełnym naładowaniu, warto wykonać krótki trwający 2-3 minuty test, czy poziom naładowania zostaje taki sam po zakończeniu jego ładowania. 
 8. Pulsowanie - to kolejna forma zabezpieczenia działania akumulatora przy pełnym lub prawie pełnym (95%) naładowaniu. Używa się wtedy impulsów, jak przy prądzie ładowania

Oczywiście nie zapomnijmy, że sam proces sprawdzania napięcia w akumulatorze odbywa się prawidłowo tylko, jeśli podłączymy do niego akumulator.

 

Prostowniki samochodowe w sklepie internetowym MOTO FENEK 

MOTO FENEK oferuje prostowniki samochodowe z dwóch firm: Kukla i STEF-POL. Prostowniki do akumulatorów Kukla są dostępne w wariantach 12V i 24V (gdzie jest to moc akumulatora) wraz z opcją rozruchu. Produkty tej firmy można użyć do układów rozruchowów posiadających natężenie do 500A.

LINK: https://motofenek.pl/prostownik-samochodowy-kukla-bk-1210-12v-10a.html

Prostowniki samochodowe STEF-POL. To firma działająca ponad 40 lat na rynku. Posiada akumulatory do ładowania akumulatorów ołowiowo-kwasowych. Część posiada również w zestawie amperomierz.

LINK: https://motofenek.pl/prostownik-samochodowy-stef-pol-est-304-12v9a.html