Loading...

Żarówki halogenowe

Liczba produktów w ofercie: 68

Pokazano 1-20 z 68 pozycji

Aktywne filtry

Samochodowe żarówki halogenowe - krótkie kompendium wiedzy 

Żarówki halogenowe generują światło dzięki działaniu na zasadzie użycia halogenu. Jest to gaz z grupy fluorowców. Powstał on z utworzonego związku jodu i bromu. Charakteryzuje się on wysoką elektroujemnością, oraz wzmożoną aktywnością chemiczną. Dzięki krążącemu po bańce halogenowi podczas procesu nagrzewania żarnika wolframowego, część spalonego włókna osadza się z powrotem, dzięki czemu następuje oszczędność energii. 

Zaczęto stosować je na masową skalę w latach 50 XX wieku i do dzisiaj są jednymi z najpopularniejszych rodzajów żarówek używanych w samochodach osobowych. Halogen w żarówce pełni kluczową funkcję generującą ciepło. To właśnie dzięki jego przemieszczaniu się wewnątrz żarówki, żarnik otrzymuje właściwą dawkę energię, która wraz z odbłyśnikiem pozwala na uzyskanie odpowiedniego strumienia światła. Jednak odchodzi się powoli od takiego rozwiązania, i w zamian producenci przestawiają się na soczewki, które bardziej efektywnie spełniają swoje zadanie. 

 

Energooszczędność żarówek halogenowych

Tego typu żarówki zostały zaprojektowane, aby być po pierwsze efektywne, a co za tym idzie energooszczędne, ale również wolno się zużywać. Porównując efektywność w oszczędzaniu energii żarówek halogenowych, do tradycyjnych żarówek, można mówić o nawet 1/5 oszczędności. 

 

Pobór prądu

Żarówka halogenowa 35W, będzie pobierać 0,28 kWh na dzień. Da to roczny koszt zużycia energii na poziomie 102,2 kWh. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że taka żarówka może wytrzymać nawet nawet 2 razy więcej niż tradycyjna żarówka, to jest to rozsądny wynik, który pozwala określić ten rodzaj żarówek jako energooszczędne. 

 

Rodzaje żarówek halogenowych i różnice między nimi

Samochodowe żarówki halogenowe różnią się między sobą budową, a także docelowym przeznaczeniem. Poniżej przedstawiamy omówienie najczęściej stosowanych typów:

 

W jaki sposób czyścić żarówki halogenowe?

Halogen w żarówkach halogenowych potrzebuje czystego środowiska, aby działać prawidłowo. Żarówki halogenowe nagrzewają się do temperatury nawet 3 tysięcy stopni Celsjusza, nie uszkadzając przy tym żarnika. Ma on jednak ograniczoną wytrzymałość, ponieważ z każdym włączeniem lampy występuje proces przepalania. Nawet najmniejsze zabrudzenie, może nieść ze sobą fatalne konsekwencje, przykładowo krótszy czas pracy żarówki, a w niektórych przypadkach taka żarówka może się przepalić i wywołać spięcie. Dlatego pod żadnym pozorem, nie dotykajmy takiej żarówki! Zasadnym będzie odpowiedzenie na pytanie, w jaki sposób zatem wyczyścić taką żarówkę? Należy podejść do tego zadania bardzo ostrożnie i najlepiej albo działać w rękawiczkach, albo dopilnować starannie, by nie została nawet odrobina wilgoci i kurzu na żarówce. Mogłoby to zaburzyć jej prawidłowe działanie. 

 

Zwróć uwagę na kilka aspektów i wybierz rozsądnie

Jeżeli planujesz kupić żarówkę wysokiej jakości, to przy wyborze żarówki pamiętaj o takich sprawach jak:

  • sprawdzenie jakości żarówek (dobrą opcją będzie kupowanie żarówek znanych marek np. M-Tech, Osram)
  • porównanie ceny i jakości danej żarówki (te o bardzo niskiej cenie i bardzo wysokich parametrach, są zazwyczaj krótkotrwałe)
  • powodem, dla którego dana żarówka nie świeci wystarczająco mocno nie musi być wada produkcyjna. Nawet najjaśniej świecąca i najbardziej ekonomiczna żarówka, nie będzie dawać oczekiwanego efektu, jeżeli będziemy mieć zabrudzony lub niesprawny reflektor 
  • żarówki halogenowe mają mniejszą odporność na przepięcia. Oczywiście, markowe produkty posiadają zabezpieczenia, które niwelują ryzyko takiego zdarzenia, dlatego warto czasem kupić droższy produkt, aby mieć poczucie bezpieczeństwa. 

 

Inne aspekty dotyczące samochodowych żarówek halogenowych

Dużą zaletą takiego rodzaju oświetlenia jest jego bardzo zbliżony poziom jasności, przez cały okres użytkowania. Innymi słowy, nie ciemnieją one tak mocno, jak przykładowo standardowe żarówki. Niektóre żarówki halogenowe posiadają również wbudowany bezpiecznik, który zabezpiecza przed uszkodzeniem, w trakcie przepięcia.