Loading...

Filtruj produkty

Cena

Cena

  • 12,00 zł - 38,00 zł

Pasy bezpieczeństwa

Liczba produktów w ofercie: 6

Pokazano 1-6 z 6 pozycji

Aktywne filtry

Pasy bezpieczeństwa - krótka historia powstania 

Niewiele osób wierzyło, że w 1958 roku pomysł Nilsa Bohlina na wyprodukowanie samochodowych pasów bezpieczeństwa okaże się tak wielkim sukcesem, że w zasadzie nie można sobie wyobrazić, jak wyglądałaby jazda bez nich. Tym bardziej, że z początku jego rozwiązanie (które pierwotnie miało posłużyć w samolotach myśliwskich) było bardzo mocno krytykowane. Projekt Bohlina dotyczył stworzenia trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Miały one pomóc w utrzymaniu pasażerów pojazdu w razie nagłej zmiany prędkości i innych nieprzewidzianych wydarzeń. Jest to uniwersalne rozwiązanie, ponieważ zapobiega stosunkowo niskim kosztem, poważnym konsekwencjom wypadków w ruchu drogowym. Dodatkowo, dzięki użyciu przemyślanej konstrukcji można było mocno obniżyć cenę produkcji, co pozwoliło zastosować je na masową skalę. 

 

Samochodowe pasy bezpieczeństwa według podziału

  • Pasy bezpieczeństwa różnią się w zależności od tego do jakiej wersji samochodu są dostosowane. Dodatkowo, wraz z postępem technologicznym, istnieją coraz to nowsze i bardziej bezpieczne produkty o wysokiej jakości. Aczkolwiek, trzypunktowy pas bezpieczeństwa Bohlina nadal stanowi trzon w używanych rozwiązaniach. Najczęściej stosowane obecnie rodzaje pasów bezpieczeństwa to:
  • Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa - jedne z najczęściej stosowanych i najstarszych (wynalezione jeszcze w latach 50 XX wieku). Posiadają one 3 punkty bezpieczeństwa, które stabilizują okolice bioder oraz ramion. Klamra zapinająca posiada kształt V i jej zapięcie skierowane jest w podłogę.
  • Dwupunktowe pasy bezpieczeństwa - skupiają swoją ochronę na biodrach. Są one przystosowane do używania w dużych pojazdach oraz takich jak samochody ciężarowe, autobusy.
  • Uniwersalne pasy bezpieczeństwa - przydatne w większości pojazdów, a szczególnie w różnego rodzaju koparkach, wózkach widłowych, czy też ładowarkach.
  • Pas bezwładnościowy - wyróżnia się ochroną przed rozwijaniem w przypadku nagłego szarpnięcia. Często są to pasy bezpieczeństwa o 2 lub 3 punktach, które to perfekcyjnie sprawdzają się w ochronie kierowcy i pasażerów. 

 

Używaj pasów zgodnie z przeznaczeniem

Niezależnie od tego, czy w samochodzie został zastosowany dwupunktowy, czy też trzypunktowy pas bezpieczeństwa, to nie zapominajmy, że spełni on swoje zadanie tylko wtedy, gdy będzie on zapięty (poduszka bezpieczeństwa nie zadziała bez niego). Nie wszyscy o tym wiedzą, ale o ile zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe (wg ustawy o ruchu drogowym), tak są od tej reguły odstępstwa. Dotyczą one osób, które posiadają lekarskie zaświadczenie o nieużywaniu pasów bezpieczeństwa. Są to kobiety w zaawansowanej ciąży, czy też różnego rodzaju służby mundurowe np. funkcjonariusze w trakcie zatrzymania podejrzanego, ratownicy w czasie udzielania pomocy medycznej, osoby chore i inwalidzi. Karę za niezapięcie pasów ponosi zawsze kierowca.

Warto odwiedzić sklep MOTO FENEK, aby odnaleźć interesujące nas pasy bezpieczeństwa. W ofercie posiadamy również inne pomocne akcesoria, jak np. wygodne poduszki blokady pasów, które zapobiegają nadmiernemu naciskowi na klatkę piersiową, czy też przedłużacz pasa. 

LINK: https://motofenek.pl/poduszki-na-pasy-bezpieczenstwa-czarne.html

LINK: https://motofenek.pl/blokada-pasy-bezpieczenstwa.html

LINK: https://motofenek.pl/przedluzacz-pasa-bezpieczenstwa-29cm.html