Loading...

Końcówki tłumików

Liczba produktów w ofercie: 12

Pokazano 1-12 z 12 pozycji

Aktywne filtry

Końcówki tłumików samochodowych, to więcej niż wygląd!

Dla wielu kierowców podnoszenie atrakcyjności wizualnej pojazdu nie kończy się na jego umyciu i wypolerowaniu. Miłośnicy tuningu optycznego otwarci są na liczne rozwiązania poprawiające nie tylko wygląd auta, ale i komfort jazdy. Popularnymi akcesoriami zewnętrznymi skutecznie zmieniającymi stylistykę pojazdu są końcówki tłumików samochodowych. Lśniąca stalowa nakładka na wydech stanowi bardzo estetyczny dodatek zarówno do starszych samochodów, jak i tych nowszej generacji o dynamicznym sportowym zacięciu. 

Końcówki tłumików samochodowych nie tylko dobrze wyglądają, ale i modulują dźwięki silnika. Od pewnego czasu na ulicach dominuje idea tzw. downsizingu. Oznacza ona zastąpienie jednostek napędowych z wieloma cylindrami, niewielkimi turbodoładowanymi motorami. Dodatkowo, sytuacji nie ułatwiają wyśrubowane normy ograniczające hałas na ulicach. Zmuszają one producentów samochodów do jego maksymalnej redukcji. Oznacza to, że nawet bardzo szybkie auta wyposażone są w mniejsze turbodoładowane silniki, których w zasadzie nie słychać. Naprzeciw temu problemowi wychodzą końcówki tłumików. Są one najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić dźwięk pracującego silnika i tęsknią za pomrukiem V8 czy V10. Bogaty asortyment produktów z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.

 

Krótka charakterystyka - końcówki tłumików

Aby kupić odpowiednią końcówkę tłumika samochodowego na początek warto poznać, czym różnią się od siebie poszczególne ich rodzaje. Wyróżniamy 4 typy końcówek:

  • nakładki - w większości przypadków montuje się je za pomocą śruby mocującej i przykręca na rurę wylotową tłumika 
  • rury montażowe - spawane bezpośrednio do denka tłumika
  • końcówki pojedyncze - posiadają jedną rurę wylotową i mocowane są poprzez spawanie lub obejmy
  • końcówki podwójne - działają na podobnej zasadzie co pojedyncze, z tą różnicą, że posiadają dwie rury wylotowe

Dodatkowo, większość z nich wykonano ze stali nierdzewnej, bądź też kwasoodpornej, dzięki czemu raz odpowiednio założona końcówka tłumika powinna służyć latami. Oprócz tego możemy wyróżnić 3 grupy:

  • absorpcyjne - perforowane rury pochłaniają część energii, a co za tym idzie hałasu
  • refleksyjne - oparte są na "stawianiu przeszkód" spalinom, poprzez posiadanie przegród w rurze lub zmiennych średnic
  • kombinowane - starają się połączyć zalety powyższych grup.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o końcówkach tłumików?

Przed zakupem koniecznie należy zmierzyć średnicę zewnętrzną wydechu w aucie. Nieodpowiednie dobranie końcówki tłumika samochodowego może skutkować w najgorszym przypadku nawet uszkodzeniem pojazdu. Aby zrozumieć zasadę działania układu wydechowego samochodu, warto poznać jego budowę i funkcje. Zasadniczo składa się on z kolektora wydechowego, tłumika i rury wydechowej. Głównym zadaniem całego układu jest optymalizacja pracy silnika, bezpieczne ujście spalin z silnika i zmniejszenie szkodliwych czynników, jak gazy i hałas. Nie można określić dokładnie, ile wytrzyma, bowiem na jego żywotność składa się wiele zmiennych, jak: częstotliwość i długość trwania pracy silnika, czy też otoczenie, w jakim porusza się auto. Ze statystyk wynika jednak jasno, że końcówki tłumików samochodowych są w grupie najczęściej wymienianych elementów w całym samochodzie. W większości przypadków wystarczy wymienić wadliwą część na nową. Aby unikać tego typu sytuacji zalecamy używać końcówek tłumików z odpowiednią homologacją. 

MOTO FENEK w kategorii końcówek tłumików posiada następujące produkty:

LINK: https://motofenek.pl/koncowka-tlumika-a.html

LINK: https://motofenek.pl/koncowka-tlumika-podwojna-a.html