Loading...

Filtruj produkty

Marka

Marka

Cena

Cena

  • 23,00 zł - 263,00 zł

Seria

Seria

Rodzaj żarnika

Rodzaj żarnika

Żarniki ksenonowe

Liczba produktów w ofercie: 31

Pokazano 1-20 z 31 pozycji

Aktywne filtry

  • Obecnie brak na stanie
  • Czasowo niedostępny

Żarniki ksenonowe | D1S

Cena 135,13 zł

W poszukiwaniu efektywnego oświetlenia samochodowego 

Żarniki ksenonowe powstały głównie z myślą o zwiększeniu mocy i jakości oświetlenia samochodowego. Pierwszy raz zastosowano je w masowej produkcji w 1991 roku. Początkowo było to oczywiście rozwiązanie dostępne wyłącznie dla najbardziej luksusowych modeli, a i nawet dla nich nie był to standard. Z biegiem czasu i kolejnymi ulepszeniami technologicznymi są one dostępne dla segmentu klasy średniej.

 

Użycie technologii HID i jej znaczenie dla żarników ksenonowych 

Aby móc zrozumieć, dlaczego żarniki ksenonowe mają wysoką efektywność, warto poznać ich sposób działania. Pierwszą zasadniczą różnicę widzimy w formie dostarczania energii.

Zamiast palnika wolframowego, który emituje sporo światła, ale jeszcze więcej ciepła, żarniki ksenonowe wydzielają światło dzięki palnikowi wyładowawczemu. Jest on elementem większej całości - bańki, która wypełniona jest ksenonem. W ramach ciekawostki jest to jeden z pierwiastków występujących naturalnie w powietrzu (w bardzo małej ilości, ale jednak), dlatego jego pozyskanie nie stanowi większego problemu. 

 

Zalety żarników ksenonowych

Żarniki ksenonowe to nowsze odpowiedniki zwykłych żarówek z wolframowym prętem. Dzięki zastosowaniu palnika ksenonowego, możliwości jakie niesie ze sobą ten sposób oświetlenia, są bardzo duże. Takie żarniki są przede wszystkim około dwukrotnie bardziej wydajne w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Tego typu lampa nie nagrzewa się również aż tak bardzo. Co ważne, oszczędność poboru energii nie jest zrealizowana kosztem światła o mniejszym natężeniu i zdolności rozpraszania. Większość żarówek ksenonowych wydziela światło o barwie z zakresu imitującego naturalne światło słoneczne (4500-7000K). Nie męczy zatem tak oczu, co jest istotne zwłaszcza przy dłuższych podróżach. Dodatkowo mają one odpowiednią geometrię, co pozwala na komfortową jazdę zarówno dla osoby kierującej pojazdem, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Zamontowanie żarników ksenonowych nie nastręcza większych problemów. Zasadniczo wystarczy zawiesić przetwornice, potem wymienić żarówki i przełożyć odpowiednio przewody elektryczne. Taka sekwencja czynności nie wymaga ogromnej sprawności manualnej, ani wieloletniego doświadczenia, a ponadto bez większego ryzyka może zostać odwrócona. Przetwornice żarników ksenonowych posiadają dodatkowy atut w postaci większej wytrzymałości na trudne warunki pogodowe. Zakres w jakim działają prawidłowo spokojnie wystarczy do działania, zarówno w trakcie upalnych dni, jak i mrozów. Co więcej, niektóre żarówki ksenonowe można zamontować dzięki znanemu z urządzeń elektronicznych systemowi Plug and Play. Pozwala on na bezpośrednie działanie bez konieczności ręcznej instalacji. 

 

Największe różnice względem żarówek halogenowych

  • Poprawa bezpieczeństwa - żarówki halogenowe nie mają problemu z ryzykiem zwarcia w trakcie przełączania. Jeśli chodzi o jasność, to zasadniczo waha się ona do nawet 3 tysięcy lumenów, co jest wynikiem ponad dwukrotnie wyższym, niż w przypadku halogenowych odpowiedników.
  • Zmiana w wyglądzie - zastosowanie światła o większym zasięgu i mocniejszym strumieniu, pozwala na uzyskanie estetycznego wyglądu patrząc z zewnątrz. Jest to oczywiście kwestia subiektywna, ale z pewnością znajdą się tacy kierowcy, dla których jest istotna.
  • Podobna jasność światła przez cały okres użytkowania - lampy ksenonowe zużywają się, lecz mimo tego ich strumień światła, jaki rzucają obniża się wraz z użytkowaniem bardzo powoli. Oczywiście, po kilku latach różnica będzie już widoczna, ale nadal będą one jak najbardziej użyteczne). 

 

Żarniki ksenonowe - podsumowanie

Za zastąpieniem żarówek halogenowych żarnikami ksenonowymi przemawiają mocne argumenty. Dzięki swojej dłuższej żywotności, lepszym osiągom technicznym (sile strumienia światła, jego zakresowi barwy), a zarazem większemu bezpieczeństwu podczas użytkowania, trudno wrócić bez uzasadnionej przyczyny do używania starszych odpowiedników.